İletişime Geçin

PAT Testine Dahil Olan Prosedürler

Tesislerinizin güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Kabul edilen normların herhangi bir ihlali ceza önlemleri ile sonuçlanır.

PAT Testine Dahil Olan Prosedürler

PAT Testine Dahil Olan Prosedürler

Taşınabilir Cihaz Testi

Tesislerinizin güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Kabul edilen normların herhangi bir ihlali ceza önlemleri ile sonuçlanır.
Çalışanlarınızın güvenliğini sağlamak için iş yerinizdeki tüm taşınabilir cihazların sık sık test edilmesi zorunlu hale gelir. Ancak öncelikle taşınabilir elektrikli cihazlar olarak sınıflandırılabilecek cihazları bilmeniz gerekir. Bir ucuna fiş takılı olan ve bir yerden bir yere taşınabilen her şey yukarıda belirtilen kategoriye girdiğinden cevap oldukça basittir.
Bu tür cihazların kontrol edilmesi, tüm taşınabilir elektrikli cihazların incelenmesinin yasal yolu olarak kabul edilen PAT test yöntemi ile mümkündür.
Bir elektrik PAT testinin gerçek süreci, bir dizi testten oluşan oldukça uzundur. Tüm güvenlik faktörleri de kapsamlı bir şekilde kontrol edilir. Uygun yalıtımı olmayan herhangi bir çıplak kablo, ölümcül kazaların nedeni olabilir.
Aynı şekilde aşırı ısınma eğiliminde olan eski ve yıpranmış cihazlar için de geçerlidir. Su hasarı, araştırılması gereken başka bir alandır. Cihazların içindeki herhangi bir su sızıntısı veya buna bağlı tel, prize takılır takılmaz Patlamaya neden olabilir.
Resmi kontrol prosedürü, onu sadece etraftaki test ekibiyle birlikte tecrit eden profesyonelleri içerir. Tüm süreç, kısaca IEE olarak bilinen Elektrik Mühendisleri Enstitüsü tarafından belirlenen yönetmeliklere uygun olarak yürütülmektedir.

Gerçek test sürecinde yer alan birkaç adım vardır. En önemlilerinden bazıları şunlardır: -

Görsel İnceleme
Bir test cihazı, yıpranmış veya düzensiz teller, fişin kırık pimleri, cihazın gövdesinde ve kasasında çatlaklar olup olmadığını kontrol eder. Buradaki herhangi bir tutarsızlık, PAT testini geçememekle sonuçlanacaktır.

Mekan
Cihazın bulunduğu yer de kontrol edilmelidir. Yeterli havalandırmaya sahip kuru alanlar ve kolayca erişilebilen kontroller, testi temizlemek için ön koşullardır.

Topraklama
Toprak bağı testi, buradaki en önemli testlerden biridir. Fişin pinleri ile diğer harici bileşenler arasında gerekli olan sürekliliği kontrol etmek için birkaç alet kullanılır.

Yalıtım
Bu aşamada yalıtım malzemesinin yanı sıra direnci de incelenir.

Operasyonel
Bu, pratikte sürecin son adımıdır ve düzgün çalıştığından emin olmak için cihazın açılmasını içerir.
Testi tamamladıktan sonra sonuçların da açıkça belirtilmesi gerekir. Cihaza bir etiket yapıştırmak en yaygın uygulamadır. Ayrıntıların, test tarihi ve bir sonraki test için olası tarih ile birlikte etikete de konulması gerekmektedir.
Günümüz dünyasında, büyük ölçüde elektrikli cihazların PAT testi son derece gereklidir ve taşınabilir ekipman parçasının düzenli olarak PAT testine tabi tutulması hayati önem taşır. Tüm ticaret sahipleri, işyerlerinde düzenli olarak PAT testi yapmak zorundadır. Ev sahiplerinin aletlerini test ettirmeleri çok önemlidir. PAT testi, günümüzde dünyadaki çeşitli ulusların hükümetleri tarafından uygulanmaktadır.
İyi bir ortamda güvenli olduğundan emin olmak için ev tipi makinenin test edilmesi hayati önem taşır. PAT testini gerçekleştirmek için doğru PAT test ekipmanının yardımı. PAT testinin ilk adımı görsel incelemedir. Bağlama kutusu, ekran ve muhafaza ile birlikte her artı tüm elektrikli ve taşınabilir öğeleri görsel olarak incelemeyi içerirsiniz.
Makine tarafından bağlanan elektrik kabloları, transformatörler, kapaklar kontrol edilecektir. Mantarların yanı sıra ekipmanda da bir takım hasarlara dikkat etmelisiniz. Yanık veya aşırı ısınma izleri de kontrol edilmelidir. Armatür kapakları uygun şekilde kontrol edilmelidir. Bükülmüş veya açıkta kalan kablolar uygun şekilde yerleştirilmelidir.
Temel çizim incelemesi bittikten sonra, transformatörlerin de titizlikle mantarlaştığını onaylamalısınız. Mantarların içindeki kablolar uygun şekilde kontrol edilmelidir. Fişin içindeki gevşek kablolar uygun şekilde yerleştirilmelidir. Ardından sigortayı kontrol etmelisiniz. Eşleşen sigortalar ve çeşitli elektrikli ekipmanların fişlerinin her biri takılmalıdır.
Fiş parçalarının testi ve resim incelemesi tamamlandıktan sonra, artık daha karmaşık elektrik testlerine geçebilirsiniz. Yapılması gereken çeşitli testler vardır ve çeşitli muayene cihazları, PAT test cihazları ve elektrikli test cihazları incelemeler için gereklidir.