Fatih Özcan

Fatih Özcan

1977 yılında Kocaeli’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Kocaeli de lise öğrenimini ise Kocaeli Anadolu Teknik Lisesi’nde tamamladı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun olmuştur.Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansını yapmıştır. Gebze İleri teknoloji Üniversitesinde İşletme bölümünde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evlidir. Sürekli gelişme, girişimcilik ve bilgisini paylaşma felsefesi doğrultusunda, çeşitli konularda eğitimler almıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Eğitimi:

  • Gebze İleri teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Doktora Programı
   İşetmelerin yönetimleri hakkında doktora çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar sırasında Davranış Odaklı İş Sağlığı ve Güvenliği” ile ilgili makale çalışmaları devam etmektedir.

 

 • Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı
  İş Sağlığı ve güvenliği üzerine olan yüksek lisans programına devam etmektedir.
 • Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mühendislilik Yönetimi Yüksek Lisans Programı
  Yüksek lisans süresince Ergonomi, Temel İş Sağlığı ve Güvenliği, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri hakkında dersler almıştır. Aynı zamanda bitirme tezi olarak “Ohsas18001 İSG Yönetim Sistemleri Yaklaşımında FMEA Uygulaması” konusunu hazırlamıştır.
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği
  Lisans hayatı süresince İş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili dersler almıştır.
 • Kocaeli Anadolu Teknik Lisesi Makine Bölümü
  Beş yıl süreli lise döneminde gerek okulda gerek de Tüpraş, Ford Otosan vb. firmalarda yaptığı stajlar süresince iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir çok kez eğitimler almış ve staj yaptığı işletmelerde yangın tatbikatlarına katılma olanağına sahip olmuştur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Deneyimi:

 • Mobilya sektöründe 20 farklı firmaya İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili eğitimler verilmiştir. Bu firmaların 13 adedi İnegöl ilçesinde bulunmaktadır.
 • Mobilya sektöründe 2005 yılından beri Kocaeli’de faaliyet gösteren Asan Hazır Mutfak Çelik Kapı Mob.İnş.Gıda San.Ve Dış Tic. Ltd.Şti. firmasında İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda sürekli danışmanlık çalışmalarını sürdürmektedir.(Ref. Kamil Sönmez-05436882400)
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak Eczacıbaşı, Doğan Grubu, Magna, Emcon gibi firmalarda danışmanlık hizmeti vermiştir.
 • İş Güvenliği ile ilgili olarak 200 firma üzerinde eğitim vermiştir.
 • IRCA Kayıtlı ISO 9001 Kalite Sistemleri Baş denetçisi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Baş denetçisi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Baş Denetçisi sertifikalarına sahip olup  2006-20011 yılları arasında, 150 firma üzerinde ISO9001, ISO 14001, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme denetimlerinde denetçi olarak görev almıştır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Yayın Sayısı:
Gebze Gazetesinde aşağıda belirtilen tarihlerde ve konularda üç adet İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili olarak köşe yazısı yayınlanmıştır.
18.12.2009      İş Sağlığı ve Güvenliği İle İlgili İşverenin Yasal Sorumlulukları
21.05.2011      İş Güvenliğinde Meslek Hastalıkları
07.11.2011      Risk Analizi Hazırlanması

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Sahip Olduğu Sertifikalar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlık Belgesi
IRCA Kayıtlı OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Baş Denetçi Sertifikası
Meslek Hastalıkları Eğitimi Sertifikası
İlkyardım Eğitimi Sertifikası
Yüksekte Çalışma Eğitimi Sertifikası

İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Referans Alan Kurum Sayısı
Mobilya Sektöründe 15 adet firmadan referans alınmıştır.
İstenildiği takdirde diğer sektörlerden de referans mektubu alınabilir.

ROFESYONEL ÇALIŞMA HAYATI:
2005 –  devam Görev ve Sorumlulukları:
Saha Tecrübesi:

 • İş Güvenliği ile ilgili olarak 100 firma üzerinde eğitim vermiştir.
 • ISO9001, ISO14001, OHSAS 18001, ISO 27001, TS 16949 belgelendirme çalışmaları için 150 firma üzerindedanışmanlık hizmeti vermiştir.
 • Ürün belgelendirme (CE İşaretlemesi) konusunda Slovakya’dan TI firması ile basınçlı ekipmanlar ile ilgili Türkiye’de 15 firma için denetime katılınarak belgelendirme çalışmalarına katılmıştır.
 • Çeşitli konularda eğitmen olarak Hyundai, Mess Eğitim vakfı, Kroman Çelik, ISS, Anadolu Motor,  ZF Sachs gibi önemli firmalarda hizmet vermiştir.

2003 – 2005 Lear Corporation ( Ford Otosan Ürün Geliştirme Bölümü)
Üretim Hizmetleri Uzmanı görev alanı, kalite, çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak Görev yaptı. Bu Çalışmada döneminde Tüm Fabrikanın İş Güvenliği koordinasyonu, İş Güvenliği Kurullarına Başkanlık yaptı, Çevre ve Kalite Yönetimi ve Üretim Planlamasından Sorumlu Şefi olarak görevini yaptı. Aynı Zamanda aşağıdaki görevler ile ilgili olarak çalışmalar yaptı.

Görevi: Ürün Mühendisi

 • Ford Transit Connect (V227) aracı ile ilgili olarak Ürün Mühendisi olarak FORD Otosan fabrikasında Ürün Geliştirme Bölümünde görev yapılması,
 • Ford Otosan ile Lear firması arasındaki diyalogun kurulması,
 • Lear firmasının üretim yapılan Macaristan fabrikası ile iletişim sağlanarak Ford Otosan montaj hattının zamanında ve doğru olarak desteklenmesi sorumluluğu,
 • Ford’un dünya üzerindeki servislerinden bildirilen problemlerin incelenmesi ve çözüm yollarının bulunarak uygulanmasının sağlanması

Görevi: Routing – Packaging Engineer & TVM Takım Lideri

 • Ford Otosan’ın tam yetkili yan sanayisi olarak Ford Otosan’ın Ürün Geliştirme Bölümünde elektrik tesisatının tasarlanması, geliştirilmesi, kalite problemlerinin çözülmesi,
 • Ford Otosan’ın tüm ürün geliştirme ve üretim departmanları ile ilgili mühendislik çalışmalarının yürütülmesi,
 • TVM (Ucuzlatma Çalışmaları-Cost Reduction) Takım Lideri olarak yurtdışı ve yurt içinde faaliyetler yaparak maliyet düşürme çalışmalarını sorumluluğu üstlenmek

ULUSLARASI TECRÜBELER :
Slovakya  Evpu&TI  Ltd. :
2003- 2005 arasında Slovakya firması olan EVPU ve TI  CE belgelendirme kuruluşunun  Türkiye temsilciliği kapsamında faaliyetler yürütülmüştür.  Slovakya’ya eğitimlere katılınmış olup, uygulamalı eğitimler sonrasında Türkiye ‘de faaliyetler yürütülmüştür.
Azerbaycan TQM Ltd. :
2005- 2006 arasında Azerbaycan_ Baku firması olan TQM  , Pressy Group ISO belgelendirme kuruluşunun Azerbaycan temsilciliği kapsamında faaliyetler yürütülmüştür.  Azerbaycan’da eğitimlere katılınmış olup, uygulamalı eğitimler sonrasında Türkiye ‘de faaliyetler yürütülmüştür.
İngiltere Shields Ltd.:
Ingiltere firması olan Shields ile NEBOSH İngiliz firma onaylı eğitimler vermektedir.
İspanya Lear Tesisleri:
Benchmarking eğitimleri alınarak araçlar ile ilgili workshoplara katılmıştır.
Belçika Ford Test Merkezi:
Araç piyasaya sürülmeden önce yapılan test faaliyetlerini yöneterek testlerin sonuçları gözlemlenmiştir.